• Amatų, muzikos ir alaus festivalis Pakruojo dvare

      2015-08-07

      Pirmas festivalio vakaras prasidėjo amatų ir bendruomenių kiemelyje, trenksmingais pučiamųjų instrumentų orkestro ,,Viestartas“ akordais bei gražiais Pakruojo kultūros centro direktorės Irenos Kybartienės, Vietos veiklos grupės „Pakruojo rajono partnerystė“ pirmininko Alvydo Žuvininko, direktorės Marijos Žiubrienės, Amatų dvarelio pirmininko Audrio Ruginio sveikinimo žodžiais. Organizatoriai džiaugėsi, kad Pakruojo krašto žmonės išsaugojo tėvų ir senelių papročius, tradicijas, dainas, muziką, kvietė visus festivalio dalyvius ir svečius būti kartu.

      Kalbėjo apie tai, kad tradiciniai amatai gali būti viena iš žemės ūkiui alternatyvių veiklos rūšių ir gali duoti nemažą teigiamą naudą kaimo vietovėms ir būti pajamų šaltiniu kaimo gyventojams. Kvietė saugoti ir perduoti  jaunimui tai, ką mūsų tėvai ir seneliai kūrė bei puoselėjo. Marija Žiubrienė linkėjo saugoti, puoselėti ir kitiems parodyti tai, ką turime gražaus:  krašto tradicijas, papročius, amatus, nuoširdžius ir vaišingus žmones.

      Pakruojo rajono savivaldybės meras Saulius Gegieckas, seniūnas Saulius Margis ir kiti, prisidedantys prie krašto tradicijų ir amatų puoselėjimo, buvo pakviesti atkelti Amatų, muzikos ir alaus festivalio vartelius.

      M. Žiubrienė pristatė į festivalį atvykusius garbingus svečius: Italijos Komo provincijos Ugiate-Trevano miesto delegaciją (meras Fortunato Turcano), Estijos Halingos savivaldybės delegaciją (merė Ūlle Vapper,  tarybos pirmininkas Tarvi Tasane), Lenkijos Rypino savivaldybės delegaciją (meras ponas Pawel Grzybowski), Bauskės savivaldybės delegaciją (mero pavaduotojas Alvis Feldmanis), Lenkijos Kozlovo savivaldybės merą poną Jaceką Jankovskį tarti sveikinimo žodžius.

      Skambant nuotaikingoms Dixslendo melodijoms, kiemelyje prasidėjo amatų demonstravimas, buvo pristatoma tautodailininkų, amatininkų kūryba ir darbai.  Dvaro svirnas vos galėjo sutalpinti  žiūrovus, panorusius pamatyti Pakruojo kultūros centro Mėgėjų teatro vaidinamą Džono Milingtono Singo komediją „Šaunuolis iš Vakarų pakrantės“. Su pakilimu vaidinantiems artistams, žiūrovai negailėjo plojimų.

      Temstant, didelį būrį pakruojiečių ir atvykusių svečių sudomino kiemelyje demonstruojami kino filmai apie AB „Pakruojo arka“ prieš kelis dešimtmečius minėtą 20-ties veiklos metų jubiliejaus šventę, apie aludarę Aldoną Udrienę, apie Pakruojo šventes.

       Antrą festivalio dieną jau antri metai iš eilės organizatorių skelbiama programos tema „Raganų ir raganių tradicijos kaimo kultūroje“ festivalio svečius džiugino bendruomenių kiemeliais, nuoširdžiais ir vaišingais krašto bendruomenių žmonėmis, kaimo gaspadinių gardumynais.

      Viena iš šventės organizatorių Marija Žiubrienė džiaugėsi, kad šiais metais į festivalį susirinko ypatingai gausus būrys – virš dviejų šimtų raganų, raganių ir raganiukių iš trylikos bendruomenių. Dalyvių buvo tris kartus daugiau nei pernai vykusiame festivalyje. M. Žiubrienės nuomone, bendruomenes dalyvauti festivalyje paskatino savivaldybės mero S. Gegiecko ištesėtas pažadas ir kiekvienai bendruomenei prieš festivalį skirta parama. Be to, labai pasistengė ir festivalio organizavimo komisijos pirmininkas Saulius Margis, visiems programos dalyviams dovanojęs bilietus į festivalį. Todėl bendruomenės  panaudojo visą išmonę ir sumanumą, kad kuo gražiau ir įdomiau pasirengtų festivaliui. Puikiai pasirodė ir kūrėjai bei amatininkai, pirmą kartą savo  sugebėjimus demonstravo dailės studijos, vadovaujamos L. Veličkienės, nariai.

      Antrą festivalio dieną dvare vėl buvo surengta raganų ir raganių eisena. Tiek išdykusių, triukšmingų, linksmų ir pašėlusių raganų Pakruojo dvaras tikrai dar nebuvo matęs. Eisenos dalyviai, sveikino visus prekeivius, aludarius, amatininkus, kurie šypsojosi, plojo, nepagailėjo net ir dovanų. Apžygiavę ratu visą dvaro teritoriją  raganos susibūrė aikštėje ir sumosavę šluotomis išsilakstė dirbti darbų. Festivalio svečiams labai patiko raganų šėlionės, raganų kaliausių alėja, jie fotografavosi, kiemeliuose ragavo ir stebėjosi „raganiškais“ saldumynais, ypatingais masažais, kerais, buvo vaišinami žolelių arbatomis, dainavo kartu su raganiškomis „babuškomis“, šoko su jaunomis undinėlėmis.

       Festivalio svečius linksmino Pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Viestartas“, Dixslendas, Žeimelio pučiamųjų orkestras. Nuotaikingus šokius ,,Gumbinė“, ,,Agotėlė“, ,,Muštokinė“, ,,Vakaruškos“ šoko „Reketys“. Nuo jų neatsiliko ir „Lajos“ šokėjai, sušokę ,,Dirižablį“ bei ,,Ponišką fokstrotą“. Gražiai griežė Gintauto Gvazdausko kapela,  linksmai skambėjo visų mėgstamos kapelos ,,Lakštutės“ dainos.

      Kol scenoje vyko šios linksmybės, organizatorių komisija apsilankė visuose bendruomenių kiemeliuose, atrinko ir Vietos veiklos grupės „Pakruojo rajono partnerystė“ bei Amatų dvarelio dovanomis apdovanojo  visą būrį raganų ir raganių bei išrinko tris gražiausias raganų kaliauses.

      Buvo apdovanotos Klovainių bendruomenės, Triškonių kaimo bendruomenės centro ir Pakruojo kaimo bendruomenės raganos kaliausės.

      Komisijos įvertinimą ir dovanas pelnė: „Ragana ir raganius iš Amerikos“ iš Bardiškių kaimo bendruomenės, „Traumuota šiuolaikiška ragana“ iš Degėsių kaimo bendruomenės, „Nijolė ugninga ragana“ iš Jovarų kaimo bendruomenės, „Augustė raudonoji ragana“ iš Pašvitinio kaimo bendruomenės, „Danguolė ragana iš XVIII amžiaus“ iš Triškonių kaimo bendruomenės centro, „Raganiškiausios babuškos“ iš Sigutėnų kaimo bendruomenės ir „Nekaltos baltosios raganos“ iš Šukionių kaimo bendruomenės.

      Festivalio organizatoriai padėkojo amatininkams ir bendruomenėms už gražų dalyvavimą festivalio programoje, įteikė bendruomenėms „saldžias“ ir skanias dovanas bei pakvietė visus linksmintis iki paryčių.


© 2016 Vietos veiklos grupė „Pakruojo rajono partnerystė".
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas