• Daugiausiai patirties įgyjama tiesiogiai bendraujant

      2019-05-16

      Kelionėje į Austrijos Karintijos žemę 2019 m. balandžio 6–14 d. dalyvavo VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė ir viešųjų ryšių specialistė Rima Raziulienė. Kelionė susijusi su Großglockner/Mölltal-Oberdrautal vietos veiklos grupės projekto „Tarptautinis bendradarbiavimas Austrija – Baltijos šalys“ veiklomis.

      Kelionėje, tiesiogiai susijusioje su priemonės „LEADER“ įgyvendinimu, buvo siekiama susipažinti su  Karintijos regiono VVG veikla, pasidalinti pagal LEADER ir kitas KPP programas įgyvendintų turizmo plėtros, infrastruktūros gerinimo, visuomeninės veiklos, verslo plėtros, kultūrinės veiklos projektų gerąja patirtimi, diskutuoti ir aptarti įgyvendintų projektų įtaką kaimo vietovių plėtros pokyčiams, susipažinti su bendradarbiavimo perspektyvomis.

      Projekto dalyviams Großglockner/Mölltal-Oberdrautal vietos veiklos grupės vadovas Gunther Marwieser pristatė, kad kaimo plėtros politiką vietos veiklos grupė įgyvendina LEADER ir kitų ES programų lėšomis. Projektai rengiami ir įgyvendinami vietos veiklos grupės teritorijoje apimančioje 19 savivaldybių. Vietos veiklos grupė 2014–2020 m. vietos plėtros strategiją rengė labai atsakingai, įvertinusi Alpių regiono privalumus ir trūkumus, situaciją ir problemas bei atsižvelgdama į LEADER priemonės tikslus. Šiame finansiniame laikotarpyje, bendradarbiaujant su įvairiomis suinteresuotomis šalimis, įgyvendinami sėkmingi ir regiono tvarią plėtrą užtikrinantys projektai. Ekonominio vystymosi ir turizmo skatinimas, gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimas, pagrindinių paslaugų gerinimas, energijos vartojimo efektyvumo didinimas, švietimas ir kartų integracija, tai priemonės prisidedančios prie regiono gyventojų užimtumo didinimo, pragyvenimo lygio augimo. Gunther Marwieser nuomone svarbiausias šio laikotarpio tikslas – regione įgyvendinti kuo daugiau socialinę ir ekonominę pažangą užtikrinančių projektų.

      Kelionės metu buvo aplankyti pagal LEADER priemonę ir kitas ES kaimo plėtros programas įgyvendinti projektai. Didelis dėmesys Karintijos regione, kurio didelę dalį užima Alpių kalnai, skiriamas gamtos apsaugai, darniam gamtos išteklių naudojimui, miestų ir miestelių aplinkai, kultūros ir gamtos paveldo saugojimui, lankomumo ir žinomumo, visuomenės informuotumo didinimui, turizmo maršrutų, trasų ir produktų rinkodaros bei turizmo ženklinimo infrastruktūros plėtrai, kad kiekviena vietovė būtų autentiška ir patraukli atvykstantiems turistams bei svečiams. Projekto dalyvius kiekvienoje vietovėje pasitikę savivaldybių merai, kalbėjo, kad pagal savivaldybių prioritetus pasirinkti ir prisidedant vietos veiklos grupės strategijos ir kitų programų lėšomis įgyvendinti tie projektai, kurie yra svarbūs ir reikšmingi vietos gyventojams, jau iš anksto žinant, kad savivaldybei  teks prisidėti prie šių objektų išlaikymo ir jų veiklos užtikrinimo.

      Flattach savivaldybėje esančiame viešbutyje Sporthotel Mölltal projekto dalyvius pasitiko esamas savivaldybės meras Kurt Schober ir buvęs meras, kurie pristatė viešbutį ir jame teikiamas paslaugas. Viešbutis veikia pelningai, nes turistus priima ištisus metus, žiemos sporto mėgėjai čia mielai atvyksta slidinėti, todėl, kad slidinėjimo trasos yra labai arti viešbučio, prasidėjus vasarai viešbutis siūlo įvairias paslaugas aktyvaus turizmo ir sporto mėgėjams: populiarus plaukimas plaustais, baidarėmis, laipiojimas uolomis, įrengtos įdomios pėsčiųjų ir dviratininkų trasos, teikiama įvairaus inventoriaus ir sporto įrangos nuoma. Visai šalia esantys jaunimo nakvynės namai Mölltaler Gletscher, dėl nedidelės kainos labai mėgstami ne tik vietinio, bet ir iš įvairių ES šalių atvykstančio jaunimo, čia mielai rengiamos sporto stovyklos. Projekto dalyviams neišdildomą įspūdį paliko snieguotų Alpių grožis, aplankytas Mölltaler Gletscher slidinėjimo kurortas, kuriame įrengti 9 keltuvai, yra apie 50 km trasų, trasos įrengtos įvairaus sudėtingumo lygio, kad čia gerai jaustųsi ir pradedantys slidėti ir slidinėjimo profesionalai. Iš viršukalnės nusileidę į žemesnį aukštį projekto dalyviai aplankė LEADER priemonės lėšomis pastatytą autentišką kalnų trobelę (tokiose gyvendavo aukso kasėjai), kurioje buvo galima įsigyti suvenyrų ir papuošalų iš natūralaus akmens.

      Mallnitz miestelyje įgyvendintus įdomius, turizmo vystymą užtikrinančius ir regiono patrauklumą didinančius bei vietos gyventojams labai reikalingus projektus pristatė Erich Glantschnig. Miestelis įsikūręs 1200 metrų aukštyje virš jūros lygio, labai gražioje vietovėje, garsėja Mallnitz geležinkelio stotimi, kurią rekonstruojant buvo siekiama pateikti kuo gražesnį miestelio įvaizdį. Miestelio svečių ir turistų akį patraukia įrengti vaizdingi stendai, pristatantys patraukliausius pėsčiųjų takus, turistinius maršrutus. Erich Glantschnig papasakojo apie renovuotą mokyklą, nors joje mokosi tik 27 mokiniai, mokykla svarbi ir būtina miestelio gyventojams, auginantiems vaikus, kultūriniu požiūriu svarbus ir Kultūros centras Pro Musica Mallnitz. Neseniai rekonstruota ir granito plytelėmis išklota miestelio aikštė, turi didelės įtakos kuriant patrauklesnį miestelio įvaizdį, vietos savivaldybė prisideda ir prie miestelio gyventojų pamėgto baseino išlaikymo. Aplankytas pramogų kompleksas „Mallnitz Water Park“, kuris rekonstruotas naudojant vietos medžiagas ir išteklius. Pramogų kompleksas buvo išplėstas bei patobulintas, modernizuota sauna, įrengta relaksacijos zona, padarytos naujos atrakcijos, visa tai sukūrė modernią ir patrauklią poilsio vietą, atitinkančią vietos gyventojų bei svečių poreikius. Ši vietovė garsi didžiausiu Austrijoje ir Alpėse Hohe Tauern nacionaliniu parku, kurio išskirtinis gamtos kraštovaizdis, įspūdingas ledynas, gyvūnai ir augalai lankytojams pristatomi nacionalinio parko lankytojų centre.

      Projekto dalyviams Obervellach savivaldybės merė Anita Gössnitzer pristatė įgyvendintus infrastruktūros gerinimo ir visuomeninės veiklos projektus. Obervellach savivaldybėje daug žemės plotų skirti komercinėms zonoms įrengti, įsteigtuose verslo parkuose įsikuria įvairios verslo įmonės. Projekto dalyviai susipažino su Obervellach mieste įsikūrusiomis įmonėmis ir įstaigomis, lankėsi senų žmonių globos namuose, su gražiu sodu ir terasa. Į šiuos namus senyvo amžiaus gyventojai priimami trumpalaikiam arba ilgalaikiam gyvenimui, jiems skiriama asmeninė ir individuali priežiūra, gyventojai gali pasirinkti juos prižiūrintį daktarą, jiems užtikrinama gerovė ir saugumas, kuriama geros nuotaikos atmosfera. Projekto dalyviai svečiavosi savivaldybėje, susipažino su kelionių organizavimo ir konsultacinės bendrovės „Trail Angels GmbH“ veikla. Bendrovė strategiškai specializuojasi turizmo linijų produktų kūrimo ir valdymo srityje. Bendrovės komanda imli naujovėms ir naudodama veiksmingą internetinę platformą „Bookyourtrail.com“, joje bendrauja profesionalai ir aktyvaus poilsio ir įspūdžių ištroškę turistai, pagal kurių poreikius bendrovė gali sukurti individualų turistinį maršrutą. Projekto dalyviai susipažino su Obervellach savivaldybės smulkaus verslo vystymo galimybėmis, lankėsi vietoje užaugintais ar pagamintais  produktais prekiaujančioje parduotuvėlėje, vandens parke, žvejų namelyje, medžio apdirbimo įmonėje.

      Visai kitoks, tirštame rūke paskendusių Alpių grožis projekto dalyviams atsivėrė pasikėlus keltuvu į slidinėjimo kurortą Heiligenblut prie aukščiausios Austrijos viršukalnės Großglockner. Sugrįžę į slėnį projekto dalyviai susipažino su istorinę reikšmę turinčio ir LEADER priemonės lėšomis finansuojamo paveldo objekto, buvusio cinko gamybos namelio, rekonstravimo darbais. Pristatydamas projektą Gunther Marwieser kalbėjo, kad šio istorine ir architektūrine prasme svarbaus pastato rekonstrukcija bus vykdoma keliais etapais. Labai nuoširdžiai Heiligenblut savivaldybės meras Josef Schachner projekto dalyviams pristatė numatomą pastatyti miestelio įvaizdžiui, plėtrai ir vietos gyventojams reikšmingą turizmo ir sveikatingumo centrą. Naują ekonominį ir turizmo impulsą regionui ir vietos bendruomenei suteiksiančio centro statybai bus sutelktos didelės privataus verslo investicijos. Buvo aplankyti kiti saugomi architektūros objektai, kokybiškus maisto produktus vietos rinkai pateikiantis gyvulininkystės ūkis.

      Palankios oro sąlygos projekto dalyviams leido sustoti prie vaizdingo kalnų krioklio įrengtos apžvalgos aikštelės. Labai įdomu buvo susipažinti su vietos smulkiuoju verslu, tai yra avių vilnos perdirbimo ir pardavimo įmonės „Großglockner“ veikla. Avių bandos šiame regione ganosi stačiuose kalnuose esančiose ganyklose, taip saugomas kraštovaizdis, kalnų šlaituose besiganančios avys suteikia šiam kraštui savito patrauklumo ir žavesio. Privati įmonė avių ir vietoje auginamų lamų vilną švariai išplauna, išdžiovina, sukaršia, iš jos pagal individualius užsakymus siuvamos vilnonės antklodės, paklotai ir pagalvės. Taip pat iš sukarštos vilnos verpiami siūlai.

      Savo išskirtinumu ir teikiamomis paslaugomis, skaniu kaimišku maistu išsiskyrė kaimo turizmo kompleksas „Moserhof“. Sodybą pristačiusi jos šeimininkė kalbėjo, kad tai puiki vieta tiems, kurie ieško nuostabios gamtos, atgaivos, kaimo ramybės, poilsio nuo miesto šurmulio ir gyvenimo streso. Tai vieta į kurią atvykusios šeimos su vaikais, gali pasirinkti, kokiame namelyje gyventi, nes kiekvienas namelis yra unikalus, išsiskiria savo interjeru, čia vedamos įvairios edukacinės programos. Atostogautojai kartu su sodybos šeimininke gali išsikepti duoną, išsivirti uogienę, gali kartu šerti gyvulius, jodinėti žirgais, eiti pasivaikščioti turistų pamėgtais takais, pažvejoti, pasimėgauti puikiu maistu, pagamintu iš čia pat vietoje užaugintų produktų.

      Projekto dalyviai aplankė įgyvendintus turizmo ir verslo plėtros projektus, kempingą ir verslo parką. Galimybę apsilankyti hidroelektrinėje, kuri yra viena iš didžiausių elektros energijos tiekėjų regione, suteikė Gemeinde Reißeck savivaldybės meras Kurt Felicetti, Projekto dalyviai buvo pakviesti susipažinti su viena iš didžiausių Obervellacho hidroelektrinių, kurios potencinė energija sukuriama naudojant tirpstančių ledynų vandenį iš trijų baseinų, iš kalnų tekančio vandens sukamos vandens turbinos, sujungtos su elektros energiją gaminančiu generatoriumi. Hidroenergiją naudojančioms elektrinėms Austrijoje yra nustatyti aukšti aplinkosaugos reikalavimai ir aplinkosaugos draudimai. Savivaldybės meras Kurt Felicetti projekto dalyvius pakvietė susipažinti su savivaldybe, kurioje jie buvo nuoširdžiai priimti ir pavaišinti sumuštiniais bei įvairiais vaisvandeniais.

      Labai patrauklūs ir aktualūs projekto dalyviams buvo susitikimai su natūralius ir ekologiškus produktus, žolelių mišinius gaminančiais ir vietos amatus puoselėjančiais vietos ūkininkais bei smulkiaisiais verslininkais. Finansuoti projektai, kurių lėšomis įrengtos patrauklios parduotuvėlės, kitos patalpos, duoda abipusę naudą. Tokie projektai naudingi vietos gyventojams, nes jie gali vietoje pirkti  amatininkų gaminius ar regione užaugintus sezoninius produktus, taip pat tai gera galimybė ūkininkams, tokiems kaip Irschen vietovėje, turintiems gilias vaistinių žolelių ir laukinių augalų rinkimo ir džiovinimo tradicijas, padidinti šių produktų pardavimus. Apie tokių augalų perdirbimo tradicijas ir naudojimą, atvykstantiems svečiams ir turistams galima sužinoti seminaruose, kurių metu galima susipažinti su žolelių ir sodų pasauliu, išgirsti kaip kvapnūs, skanūs ir gydantys augalai yra perdirbami į įvairius stimuliatorius ar sveikatai naudingus produktus. Austrijoje, taip pat ir Karintijos regione, labai populiaru laukiant Velykų puošti aplinką, formuoti įvairias kompozicijas su kiškučiais, vištelėmis, margučiais, gėlių puokštėmis, todėl amatininkų gaminiai, kita produkcija yra labai paklausūs.

      Projekto dalyviai lankėsi turistų ir poilsiautojų labai mėgstamose vietose prie ežerų. Šiose vietovėse stengiamasi išlaikyti pastatų autentiškumą, natūralią gamtą, labai populiaru ant ežero kranto statyti nedideles pirteles, arba įsirengti skoningus, prabangius SPA su masažui ir relaksacijai skirtomis patalpomis. Taip pat projekto dalyviai susipažino su itin sėkmingu verslu kempinge „Schluga“, apžiūrėjo naujai pastatytus, gražiai įrengtus namelius, kurių statybai, interjerui, apdailos darbams ir baldams panaudota daug vietinės medienos. Tokius namelius labai mėgsta vasaros turizmo mėgėjai, šeimos. Turistai ir poilsiautojai džiaugiasi verslininkų teikiamomis apgyvendinimo, aktyvaus poilsio organizavimo paslaugomis, pramogomis, jos labai patrauklios ir populiarios, dėl įspūdingos Alpių gamtos, kiekvienos vietovės, miestų ir miestelių autentiškumo, išskirtinio dėmesio kultūros ir istorijos pastatų sutvarkymui bei išsaugojimui, grožiui ir gėlynų įrengimui.

      Karintijos regiono verslininkai įgyvendindami projektus daug investuoja į viešbučius, kotedžus, restoranus, kempingus, slidinėjimo trasas, pirteles ant ežero kranto, paslaugas, vasaros metui skirtus pasivaikščiojimo takus ir maršrutus. Karintijos regione labai populiarus aktyvus sportas – dviračiai, baidarės, žvejyba, pramogos ant vandens, kopimas uolomis, norintiems ekstremalių pramogų  – raftingas kalnų upėmis. Populiaru visai šeimai vasarą atostogauti ir gyventi kaime pas ūkininkus, eiti pasivaikščioti, grožėtis gamta, skanauti kokybišką maistą, gaminamą čia pat iš vietos ūkininkų užaugintų produktų, populiarios ir kitos pramogos.

      Projekto dalyviams teko kiekvieną dieną aplankyti po keletą įgyvendintų projektų, vakarais vykdavo vietos veiklos grupės pasiektų rezultatų, aplankytų objektų aptarimas, pasikeitimas nuomonėmis. Projekto dalyviai nuoširdžiai dėkojo bendradarbiavimo projekto ir Großglockner/Mölltal-Oberdrautal vietos veiklos grupės vadovui Gunther Marwieser už tokį malonų ir šiltą bendravimą, už dėmesį ir nuoširdų priėmimą kiekvienoje savivaldybėje ir lankytuose projektuose.

      VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorės Marijos Žiubrienės ir viešųjų ryšių specialistės Rimos Raziulienės nuomone, dalyvavimas tokiuose projektuose duoda daugiausia patirties, kuri įgyjama praktiniuose susitikimuose, tiesiogiai bendraujant ir dalijantis informacija.

      Sukaupta patirtis, įgytos žinios ir įgūdžiai bus tiesiogiai panaudojami darbe ir veikloje, įgyvendinant Pakruojo rajono 2014–2020 m. vietos plėtros strategiją ir vietos projektus, jie yra reikšmingi siekiant užsibrėžtų vietos veiklos grupės tikslų ir svarbūs planuojant naujas veiklas bei ieškant inovacinių idėjų projektams.


© 2016 Vietos veiklos grupė „Pakruojo rajono partnerystė".
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas