• Amatų mugė Pakruojo dvare. Amatų, muzikos ir alaus festivalis

      2014-08-05

      VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ kartu su VVG „Radviliškio lyderis“ įgyvendindama teritorinio bendradarbiavimo projektą 2014 m. rugpjūčio 1–2 d. surengė Amatų mugę Pakruojo dvare. Mugė surengta dvare vykusio Amatų, muzikos ir alus festivalio metu.

       

      RUGPJŪČIO 1 D.

      Renginys prasidėjo bendra Amatų, muzikos ir alus festivalio organizatorių konferencija „Didingai sugrįžusi Pakruojo dvaro praeitis“. Konferencijoje pranešimą „Gimtojo krašto pažinimas per amatus“  pristatė VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė. Direktorė kalbėjo, kad kiekvienam norinčiam pažinti kraštą, reikia suteikti galimybę susipažinti su krašto papročiais, vietos žmonių amatais, kultūra, pastatų architektūra, kulinariniu paveldu, apranga, darbo įrankiais. Siekdama garsinti Pakruojo kraštą, pristatyti vietos amatus, išsaugoti esamą liaudies amatininkų, tautodailininkų kūrybą, suaktyvinti vietos gyventojus, užtikrinti amatų veiklos tęstinumą ir gyventojų verslumą, vietos veiklos grupė parengė ir įgyvendina su šia veikla susijusius projektus, taip pat  finansuoja vietos projektų įgyvendinimą iš strategijos lėšų. Baigdama pranešimą M. Žiubrienė už darbštumą, už šventės organizavimą ir savanorišką darbą dėkojo VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ biuro darbuotojams – Sauliui Veidemaniui, Sonatai Danielienei, Danutei Dominauskienei, pirmininkui Arturui Stankevičiui ir VVG renginius fotografijose įamžinančiam Pranui Žiubriui.

      Į VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ veiklos 10-mečio paminėjimo ir Amatų dvarelio atidarymo šventę susirinko labai gausus svečių būrys. Šventę vedė Pakruojo kultūros centro direktorė, VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ valdybos narė Irena Kybartienė.

      Šventė vyko Pakruojo dvaro aikštėje prieš VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ pastatą. Susirinkusius svečius, amatų mugės dalyvius,  šiltai sutiko VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė, pirmininkas Arturas Stankevičius ir Amatų dvarelio pirmininkas Audrius Ruginis.

      Vietos veiklos grupę su veiklos jubiliejumi sveikino Seimo narys Vitalijus Gailius, rajono merė Asta Jasiūnienė, Pakruojo dekanas Ričardas Rutkauskas. Pasveikinti pakruojiečių susirinko ne tik visos Šiaulių apskrities vietos veiklos grupės – Radviliškio, Joniškio, Kelmės, Šiaulių, Akmenės, Raseinių, bet suvažiavo ir tos, su kuriomis Pakruojo VVG labai gražiai bendradarbiauja, dalijasi patirtimi. Tai Pagėgių krašto, Panevėžio, Kauno, Širvintų vietos veiklos grupės.

      Taip pat sveikino rajono įmonių vadovai, verslininkai, Aleksandro Stulginskio universiteto Kaimo regioninės plėtros centro ir rajono bendruomenių atstovai. Šventės dalyviams koncertavo Ūdekų kultūros namų kaimo kapela „Lakštutės“.

      Po sveikinimų  Pakruojo dekanas Ričardas Rutkauskas pašventino pastatą ir šventės svečiai apžiūrėjo įrengtą amatų ekspoziciją, kulinariniam paveldui ir kitoms veikloms skirtas patalpas.

      Senojo duonos kepimo amato puoselėtoja Elvyra Vasiliauskienė papasakojo apie senolių tradicijas susijusias su duonos kepimu, svečiams buvo užrišti žiurstai ir kiekvienas turėjo savo rankomis suformuoti duonos kepalėlį, kuris čia pat buvo pašautas į duonos kepimo krosnį. Kol  pečiuje kepė duona, nuotaikingas istorijas pasakojo ir armonika grojo linkuvietis Albertas Juras. Žavėdamiesi puikia  muzikanto ir pasakotojo nuotaika šventės svečiai negalėjo patikėti, kad jam jau 95-keri metai.  Nuotaikingų melodijų ritmu Degėsių kaimo bendruomenės atstovės mušė sviestą, kurį svečiai tepė ant naminės duonos ir ragavo. Svečiai ir mugės dalyviai vaišinosi pagal senuosius kulinarinio paveldo receptus paruoštais  patiekalais.

      RUGPJŪČIO 2 D.

      Šeštadienis, antroji  Amatų mugės Pakruojo dvare diena, prasidėjo dvaro raganų ir raganių eisena. Eiseną vedė VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė, valdybos narė Irena Kybartienė, pirmininkas Arturas Stankevičius ir Amatų dvarelio pirmininkas Audrius Ruginis. Kartu su eisenos vedėjais priekyje žygiavo Pakruojo kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Viestartas“. Tiek triukšmingų, žavių, linksmų ir pašėlusių raganų Pakruojo dvaras dar nebuvo matęs. Eisenos dalyviai puikia savo nuotaika užkrėtė ir visus amatininkus, prekeivius, aludarius, kurie šypsojosi, plojo ir šoko kartu.

      Apžygiavę ratu visą dvaro teritoriją  raganos susibūrė aikštėje, kur amatų mugės dalyvius sveikino VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ vadovai, rajono merė Asta Jasiūnienė. Po raganų skanduotės, sumosavę šluotomis, raganos išsilakstė dirbti savo darbų.

      Į Amatų mugę Pakruojo dvare VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ pakviesti susirinko nagingi Pakruojo ir Radviliškio amatų meistrai: medžio drožėjai, keramikai, pynėjos iš vytelių, bičių vaško žvakių, suvenyrinių rankų darbo dirbinių, karpinių, papuošalų,  raganų, žaislų, kitų dirbinių gamintojos, odos apdirbėjai, tautinių juostų pynėjos, audėjos, mezgėjos, nėrėjos ir kiti.

      Amatų mugėje Pakruojo dvare dalyvavo 55 amatininkai. Taip pat kaimo gaspadinės ir Pakruojo rajono bendruomenės.

      Besidominantieji medžio drožėjo amatu, galėjo susipažinti su garsiausiais Pakruojo krašto medžio drožėjais, menininkais – Vidmantu Lietuvninku, Eugenijumi Rimdžiumi, Prancišku Miežiu, Egidiju Impoliu, Bronislovu Gedminu.  Radviliškio krašto tradicinių kaukių, klumpių meistru Eugenijumi Arbušausku, medžio drožėju Aleksandru Filipavičiumi.

      Pageidaujantys  perprasti pynimo iš vytelių amatą ir jo pasimokyti, galėjo pasižiūrėti tautodailininkės Ramutės Prikockienės darbų.

      Dekoratyvines žvakes ir kitus dirbinius iš natūralaus vaško pristatinėjo Irena Kompauskienė, Rasa Balnionytė, Veronina Kanišauskienė ir Kristina Barčkutė.

      Apie tautinių juostų pynimo tradicijas, spalvų derinius, audimo paslaptis visiems norintiems mielai pasakojo Onutė Lugauskaitė, Regina Martyšienė ir Aurelija Norvaišienė.

      Besidominantys tapybos menu mielai klausėsi apie savo paveikslus pasakojančių tautodailininkės Rožės Džiaugienės ir Nadios Gliebienės.

      Keramikos gaminius pristatinėjo radviliškiečiai Jadvyga Kurmanskienė, Mindaugas Karalius, originaliais papuošalais  prekiavo Reda Sipavičienė.

      Mezginiais, rankų darbo suvenyrais, lėlėmis, papuošalais mugės lankytojus stengėsi sudominti Neringa Malakauskienė, Laura Valentinienė, Jurgita Beliakovienė, Elena Kaminskienė ir kitos.

      Tautinio paveldo produktais – duona, meduoliais, sausainėliais prekiavo senojo kepimo amato puoselėtoja Elvyra Vasiliauskienė.

      Mugės dalyvius linksmino, smagią nuotaiką mugėje kūrė Pakruojo kultūros centro saviveiklininkai: Pakruojo kultūros centro šokių grupės „Reketys“ ir „Laja“, Pakruojo kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Viestartas“, moterų vokalinis duetas, Gintauto Gvazdausko  instrumentinė grupė.

      RUGPJŪČIO 3 D.

      Sekmadienis, trečioji festivalio diena, buvo skirta jauniesiems atlikėjams, kurie turėjo puikią progą su profesionalais kartu padainuoti  pagrindinėje  šventės scenoje.

      Šventėje dalyvavę svečiai nuoširdžiai dėkojo VVG ,,Pakruojo rajono partnerystė” komandai už puikiai organizuotą, labai linksmą ir įdomų renginį.

      Amatų mugė Pakruojo dvare  surengta įgyvendinant teritorinio bendradarbiavimo projektą „VVG ,,Pakruojo rajono partnerystė” ir VVG ,,Radviliškio lyderis” bendradarbiavimas, siekiant išsaugoti ir populiarinti krašto amatus, skatinti vietos gyventojų verslumą ir efektyviai naudoti kultūros paveldą“, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“, Sutartis Nr. 4T-KS-12-1-0004-PR001, 2013 m. kovo 21 d.


© 2016 Vietos veiklos grupė „Pakruojo rajono partnerystė".
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas